Veterán Trabant Klub Bohumín (VTK-B) se zrodil 21.1.1999 na popud nadšeného trabantisty Eduarda Kuly. Jeho první trabant, který si v roce 1968 pořídil, stál 32 000 Kčs a musel na něj se svou manželkou šetřit více než 3 roky. "Vlastně mě k tomu nápadu přivedl otec. Říkal, kdo ví, jak to všechno skončí, a kdyby snad došlo k nějakému výjimečnému stavu a Rusové by zabavovali auta, trabanta by mohli nechat na pokoji", vzpomíná Kula. Jezdilo se pouze o víkendech - na výlety k rodičům nebo do Beskyd, protože vlastnit auto, znamenalo luxus.

Uběhlo 30 let a i když pan Kula vystřídal mnoho jiných aut, trabant měl k jeho srdci nejblíže. V té době existovaly Trabant kluby v Praze, Brně, Pardubicích, Liberci, Hranicích a Frýdku Místku. V okolí Bohumína však žádný klub nebyl a tak pan Kula neváhal a vylepil pozvánky na sloupy Bohumína a také do tisku. V oznámení stálo, že lidé mají možnost stát se členem nově založeného Veterán Trabant Klubu a zachránit tak tyto vozy před vymřením.

Free HTML5 Bootstrap Template by GetTemplates.co
Sériová výroba trabantů započala 10. června 1958 v sazském Zwickau v bývalém NDR. Každý vůz je s láskou dělaný.

“Život je příliš krátký na to, abychom řídili nudné auta.”

Free HTML5 Bootstrap Template by GetTemplates.co
Klubové foto z roku 2011.

Pan Kula navrhl pořádat jednou měsíčně schůze, při kterých si členové budou moci předávat motoristické zkušenosti a zajímavosti, náhradní díly apod. Zahájení činnosti se uskutečnilo v Motelu MAX v Bohumíně - Skřečoni. Přihlásilo se tehdy 60 zájemců. Od té doby se i po dvaceti letech členové vždy poslední neděli v měsíci scházejí a pořádají nejrůznější akce, burzy, přednášky, výlety, ale také jízdy zručnosti o ceny. Po roce 2000 se členská základna ustálila na 27 členů a rozšířila činnost na všeobecné veterány, nejen Trabanty.

Během následujících let se členové klubu několikrát po sobě účastnili srazu veteránů na Prašivé, Michálkovickém kopci nebo si mohli vyzkoušet recesistické PVC Jaguár Ralley v Brušperku, kterému přihlíželo několik stovek diváků a soutěžilo se o hodnotné ceny. Konaly se také akce v polském Zabelkově nebo Katovicích. V Čechách pak srazy v Prachovských skalách, na přehradě Olešná, Žermanice, Plumlov atd.

Free HTML5 Bootstrap Template by GetTemplates.co

V roce 2011 se pan Kula, jakožto předseda VTK-B rozhodl po 10ti letém působení ve své funkci odejít do zaslouženého odpočinku a předat žezlo novému, mladšímu předsedovi. Tím se stal po hlasování členů Leonard Richter, který vede klub dodnes.

Od roku 2009 se pořádají pravidelné třídenní setkání dvoutaktů v Řece, které organizuje právě Leonard, společně se starostou obce Řeka - Tomášem Tomeczkem. Každým rokem se staví na louce u Restaurace Pod Lípou velký stan, připravuje se občerstvení, soutěže, tombola, tanec, hudba a také ohňostroj. Vždy se jede spanilá jízda do blízkých obcí a měst. Účast je pokaždé hojná a do Řeky přijíždějí motoristé nejen z Česka, ale i z Polska či Slovenska.

Během více než dvacetileté činnosti VTK-B se vystřídalo mnoho členů, ti skalní trabantisté vydrželi dodnes, ale přišli také noví a mladší, kteří berou svůj úděl jako koníček a Trabant je pro ně zábava a radost. Držme klubu palce, aby vydržel co nejdéle a aby se mohli členové ve svých bakelitových miláčcích vesele prohánět i nadále.

Free HTML5 Bootstrap Template by GetTemplates.co
Chlouba předsedy klubu - trabant s výzdobou v barvách třineckého hokejového klubu s hromadou podpisů Ocelářů a Jaromíra Jágra.
Free HTML5 Bootstrap Template by GetTemplates.co
Starosta a spoluorganizátor Tomáš Tomeczek při pořádání tradičního srazu v obci Řeka.
Free HTML5 Bootstrap Template by GetTemplates.co
Vyhlášení výherců a udělování cen na jedné z klubových akcí.